Kredi Kartıyla Taksitli Alışveriş İçin Açıklama!

Enflasyon altında ezilen halk ay sonunu getirmek için kredi kartlarına başvuruluyor. Ancak enflasyonun düşmesi için alınan tedbirler arasında kredi kartı harcamalarına sınır getirileceği konuşuluyor. Enflasyon ve fakirlik arasına sıkışmış halk ise gelen açıklamaları korkuyla takip ediyor.

Bu sınırlandırmalardan etkilenen her sektör gibi perakendeci de zor durumda. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, Bloomberg’e verdiği demeçte sektörün Ocak ayının hem adet satışı, hem de ciro anlamında Aralık ayına göre daha zayıf geçtiğini bildirdi.

TAKSİT TÜKETİCİYE NEFES ALDIRIYOR

Öncel kredi kartı ile harcamalara sınırlamanın perakendeciyi ve tüketiciyi zorlayacağına dikkat çekerek şunları söyledi; “Vatandaş yüksek enflasyon ortamında ihtiyaç alışverişini imkânları ölçüsünde öne çekiyor. Sabit ve dar gelirli acil ihtiyaç duyduğu bir ürünü peşin almaya bütçesi yetmediğinde kredi kartından taksit seçeneğini kullanıyor. Yüksek enflasyon ortamında kredi kartıyla taksitli alışveriş, tüketiciye bir nebze de olsa nefes aldırıyor. Başka bir ifade ile kredi kartına taksit imkânı vatandaşa enflasyona karşı bir koruma kalkanı oluşturuyor. Kartlı alışveriş kayıtdışılıkla mücadelede de önemli bir enstrüman olarak karşımıza çıkıyor. Kartla harcamaya yeni sınırlama perakendeciyi ve vatandaşı zorlar. Dolayısıyla en azından belli bir limitin altındaki kartlı alışverişe ve tüketici kredisine yeni sınırlama getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x