Dolar/TL haftaya değer kazancıyla başladı: 31,11 seviyesinden işlem görüyor

Cuma günü yükseliş eğiliminde hareket dolar/TL, günü yüzde 0,2 yükselişle 31,0400’dan tamamladı.

Dolar/TL, yeni haftaya da değer kazancıyla başlamasının ardından saat 10.20 itibarıyla yüzde 0,2 primle 31,1100’dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,3 değer kazancıyla 33,7406’dan, sterlin/TL önceki kapanışının hemen üzerinde 39,4080’den satılıyor.

Dolar endeksi ise şu sıralarda yüzde 0,1 azalışla 103,9 puan seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD’de bu hafta açıklanacak verilerin, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönemlerde atacağı adımlara ilişkin sinyaller verebileceğini belirterek, banka yetkililerinin açıklamalarının yatırımcıların odağına yerleştiğini kaydetti.

Fed’in ne zaman faiz indirimine başlayacağına yönelik belirsizlik devam ederken, cuma günü New York Fed Başkanı John Williams, faiz indirimlerinin yılın sonlarında yapılmasının muhtemel olduğunu ve faiz artışı öngörmediğini ifade etti.

Fed yetkililerinin bu hafta da sözle yönlendirmelerine devam edeceğini aktaran analistler, söz konusu yönlendirmelerin ve açıklanacak makroekonomik verilerin varlık fiyatlarının yönü üzerinde etkili olabileceğini dile getirdi.

Öte yandan bu hafta yurt içinde büyüme verileri yakından takip edilecek. AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) geçen yılın 4. çeyreğinde yüzde 3,97 arttığını tahmin etti.

Ekonomistlerin 2023 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 4,40, 2024 sonuna ilişkin büyüme tahminlerinin ortalaması ise yüzde 3,44 oldu.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD’de yeni konut satışları ve Dallas Fed imalat sanayisi endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 103 ve 102 puan seviyelerinin destek, 105 ve 106 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x